logo
uvod
uvod

SPOLEK PŘÁTEL SKALEK A BONSAJÍ - OLOMOUC

PRODEJNÍ VÝSTAVY

Tradicí klubu Protěž se staly jarní výstavy. První výstava se konala v roce 1996 v atriu Vlastivědného muzea. Od té doby se výstavy konaly střídavě v atriu VSMO, na hradbách za budovou muzea a od roku 2007 byla výstava umístěna ve venkovním prostoru Slovanského gymnázia na třídě Jiřího z Poděbrad. Od roku 2011 jsou výstavy pořádány v atriu Francouzské sekce Slovanského gymnázia na Pasteurově ulici. Tento prostor si našel oblibu u členů spolku i u návštěvníků.

Zajištění výstavy provádí Výstavní komise za pomoci ostatních členů.

Výstava je uspořádána vždy začátkem května a trvá 3 až 4 dny. Na výstavu jsou svezeny výstavní exponáty členů spolku. Na výstavě je možno nakoupit spoustu skalniček, dřevin, bonsají a dalších drobností, které s touto zálibou souvisí.

Od roku 2003 až do roku 2009 probíhalo oceňování výstavních exponátů případně celých kolekcí odbornou porotou. V roce 2010 bylo hodnocení provedeno laickou veřejností pomocí ankety o nejhezčí exponát. Vždy byla udělena vítězná Zlatá protěž a několik Bílých protěží. Od roku 2011 již hodnocení exponátů neprobíhá.

Protože se výstavy konají pravidelně, vešly již do povědomí Olomoučanů a mají své skalní návštěvníky.

V roce 2001 a v roce 2008 se klub zúčastnil také výstav Jarní Flora Olomouc.

Poslední 23.výstava se konala 9. - 12. května 2018 v krásném nádvořním prostoru francouzské sekce Slovanského gymnázia na Pasteurově ulici. 8.května byla uspořádána brigáda , kdy proběhl svoz výstavních exponátů a rostlin do prodeje, aranžování výstavních prostor, přejímka a vyrovnání prodejních rostlin. Výstava byla slavnostně zahájena 9.května a ukončena závěrečným kolečkem , kdy všichni členové společně s MUDr.Badíkem obešli vystavené exponáty a provedli hodnocení, doporučení a rady, co by se mohlo vylepšit.